A Déli Agrárszakképzési Ágazati Képzőközpont Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság 2022. május 1-jén jött létre.
Az Déli ÁKK Nonprofit Kft. kialakítása során figyelembe vettük a Déli Agrárszakképzési Centrum iskoláinak területi elhelyezkedését, képzési profiljait, helyi gazdálkodó szervezetekkel való kapcsolataikat. A Déli ÁKK Nonprofit Kft. feladata elsősorban a duális képzéssel kapcsolatos adminisztrációs feladatok ellátása, a képzés szervezése azok megvalósítása.
A képzőközpont nonprofit gazdálkodó szervezet, amelynek tagja a Déli Agrárszakképzési Centrum és még 12 gazdálkodó partnere:
A Déli Agrárszakképzési Centrum 2020. július 1-én jött létre, 12 agrárszakképző intézmény integrálásával. Székhelye Szekszárdon található. Az iskolák Bács-Kiskun, Baranya, Tolna és Somogy megyében találhatók. Az iskolák Mezőgazdaság és erdészet, Élelmiszeripar, Környezetvédelem és vízügy, Sport, valamint Rendészet és közszolgálat ágazatokban végeznek technikumi és szakképző iskolai formában oktatást. A Déli Agrárszakképzési Centrum elkötelezett a korszerű, versenyképes tudás biztosítása iránt.
Az AXIÁL Kft. az évek során az egyik legdinamikusabban fejlődő magyar vállalkozássá nőtte ki magát, már nemcsak belföldi, hanem külföldi érdekeltségekkel is rendelkezik. Szívükön viselik a jövő szakember generációinak képzését, az ágazati szakemberek elméleti és gyakorlati oktatását is.
A Dalmand Zrt. Tolna megye délnyugati részén, a Kapos folyó vízgyűjtőjében, valamint a megye középső részén, a Tolnai-dombságon működik. Termőterületük talajai jó termőképességűek. A társaság tevékenységében a hagyományos növénytermesztési termékeken (őszi búza, kukorica, olajos növények) kívül meghatározó a különböző vetőmagok és öntözéses szántóföldi zöldségek termesztése is. 8800 hektáron termesztettek növényeket. Állattenyésztésüket a sertéstartás határozza meg. Magyarország egyik legkorszerűbb sertés nukleusz tenyésztelepétüzemeltetik, ami a nyolc nagy gazdasági kárt okozó betegségtől mentes tenyészsüldő utánpótlást biztosítja a cégcsoporti sertéstelepek tenyészkoca ellátásához.
Az AGROTEC Magyarország Kft. 2013 őszén alakult a New Holland mezőgazdasági gépek magyarországi hivatalos vezérképviseletére. Saját tulajdonú országos kereskedői hálózattal és márkaszervizzel rendelkeznek, komáromi központtal, melyet az országtovábbi 14 pontján található területi központjaink egészítenek ki. Szerviz és alkatrész forgalmuk a cég megalakulása óta dinamikusan fejlődik, ezért jól felkészített, fiatal munkavállalókra szükségünk van folyamatosan. Az elmúlt években több iskolából fogadtak mezőgazdasági gépész tanulókat, tanulószerződéssel gyakorlati oktatásra. Azoktatott diákok a legújabb technológiákkal találkozhatnak jól felszerelt, korszerű műhelyeikben, így a naprakész és használható tudás megszerzése biztosított számukra.
A Magtár Kft. több, mint 30 éve foglalkozik mezőgazdasági gépek forgalmazásával, pótalkatrészek eladásával, teljes körű szervizeléssel. A cég 1989 óta ismert és elismert szolgáltató partnere a mezőgazdasági termelőknek. A Magtár Kft. követi az eddigi jól bevált stratégiáját, mely szerint a szántóföldi növénytermesztés, szálas- és tömegtakarmány termesztés, öntözés és hígtrágyakezelés területen átfogó technikai és technológiai megoldásokkal áll partnerei rendelkezésére. Forgalmazott márkák között szereplenek: Steyr, Holmer, Damman, Lemken, Pöttinger, Kverneland, Brantner. Stabil kapcsolatokat ápol a gazdálkodókkal és a beszállítóival. A szerviz- és alkatrészellátásnak kiemelt fontosságot tulajdonítanak.
2015-ben alapították meg a Schild és Fia Mezőgazdasági Kft-t. A Kft. alapító tagjai: Schild Róbert és Schild JánosRóbert. A társaság 2015-ben 10 ha-on kezdte a mezőgazdasági termelést, most 210 hektár szántóterületen gazdálkodik. Fő kultúrák: kukorica, napraforgó, búza, árpa, repce, lucerna, ezeken kívül van gyepterület is. A jövőben gyakorlatukat itt töltő tanulók a rendelkezésre álló eszközök segítségével a szántóföldi növénytermesztés mellett, az erdőgazdálkodáshoz és gyümölcsültevény műveléséhez szükséges gépek használatát is megismerik, alkalmazzák.
A dombóvári Róna Kft.- t 1991-ben alapították. Tevékenysége a kezdetektől fogva szántóföldi növénytermesztés, melyet folyamatosan növekedő területen, egyre bővülő és modernebb eszközállománnyal és infrastruktúrával végez. 1996-ban vásárolták meg a dalmandi Eszterházy-vadászkastélyt és a hozzátartozó majorságot, valamint a termelőszövetkezet egykori géptelepét. Napjainkban mintegy 1100 hektáron termesztenek búzát, kukoricát, napraforgót és cukorrépát, kocsolai és dalmandi bázissal. A Róna Kft. mezőgazdasággal foglalkozó cégcsoportot építettek ki. Rendelkeznek a termesztéshez szükséges gépi eszközök teljes vertikumával és a megtermelt termények tárolásához elegendő raktár- és szárítókapacitással.
A Kocsolai Mezőgazdasági Szövetkezetet 2005-ben a Róna Kft. tulajdonosi köre vásárolta meg. A szövetkezetet a működésének racionalizálásával reorganizálták. 2010-ben már jelentős fejlesztések kezdődtek a szövetkezet tehenészeti telepén, ennek eredményeképp az egykori 220-230 tehén helyett ma már 580-590 tehén és szaporulatának tartása valósulhat meg. A tehenészet a mutatói alapján Tolna megye második legjobban működő tejhasznú szarvasmarhatartó-telepe. Emellett mintegy 1050 hektár területen búzát, kukoricát, napraforgót, cukorrépát és a szarvasmarhatartáshoz szükséges takarmánynövényeket termesztenek.
Az egyéni vállalkozó Döbrököz környékén gazdálkodik 250 hektár saját területen és 100 hektáron bérmunkát végez. Átlagosan 120 ha kukoricát, 50 ha őszi kalászost, 50 ha napraforgót és 20 ha szóját termeszt. 2 fő állandó alkalmazottal művelik meg a rendelkezésre álló területet. Tanulókat rendszeresen és hosszú időre visszatekintve fogad.
Növénytermesztés: 1700 hektáron gazdálkodnak. Ebből a kis tulajdonosoktól 1150 hektárt bérelnek. 184 hektár területállami föld. A művelt terület 1/3-án gabonát (őszi búza, őszi árpa), másik 1/3-án kukoricát, 350-400 hektáron napraforgót, 150 hektáron lucernát termesztenek. Gépkapacitásuk megfelel az 1700 hektárnyi terület műveléséhez. Rendelkeznektalajművelő, növényvédelmi, betakarító technológiákkal. Állattenyésztés: marhahizlalás 300 férőhelyes szakosított telepen történik, 600-650kg végsúlyra hizlalva. Takarmánygyártás: termékeiket saját termesztésű gabonából állítják elő főként haszon- és hobbiállatok etetéséhez, Termékeiket saját tapasztalataikon alapuló receptúrákból állítják össze, de egyedi kérésre speciális összetételű takarmánytis készítenek. A régióban az egyik legnagyobb termelési kapacitást nyújtják. Évente 20 000 tonna takarmányt és 4 000 tonna premixet készítenek.
1993-ban alakult, fejlődése töretlen, alkalmazottainak száma folyamatosan emelkedett az évek során, jelenleg 22 fő dolgozik. Tulajdonosok száma 8 fő. Fő tevékenységi köre kenyér és friss pékáru előállítása. Kiemelt figyelmet fordítanak az utánpótlás nevelésre, folyamatosan oktatják a pék tanulókat szakmai gyakorlatokon. Segítik a tanulók versenyfelkészüléseiket, az oktatókkal is szoros kapcsolatban állnak.
Cukrászoktatóként dolgozott, majd egyéni vállalkozóként megnyitotta Mézesmadzag kávézóját, pékségét és cukrászdáját. Hosszú évek óta oktatja a cukrász tanulókat, cukrászdája megfelelő helyszínt biztosít a szakmai gyakorlatoknak. Folyamatosan bővíti palettáját, így a tanulók korszerű ismeretekkel bővítik tudásukat cukrászüzemében.
Egyéni vállalkozóként zöldség-gyümölcs nagykeresekedelemmel kezdett. 2019-ben megnyitotta első trafikját, illetveugyanebben az évben CBA kiskereskedelmi egységet kezdett üzemeltetni, 4 tanulót foglalkoztatott. 2020-ban pék-cukrász üzemet nyitott, 2020 szeptemberében megnyitotta cukrászdáját is, így tanulóinak száma elérte a 11 főt. Új üzeme kiváló lehetőséget biztosít tanulóinak a szakma elsajátításához.
A képzőközpont célja, hogy az agrár ágazatban tanuló diákok számára duális képzőhelyként lehetőséget biztosítson a szakmai oktatás tantárgyainak teljes spektrumú (elméleti és gyakorlati) tanulására. Külső képzőhelyként biztosítja az oktatás számára szükséges infrastruktúrát, a korszerű eszközöket és technológiát. Azon dolgozunk, hogy a szakképzést választó fiatalok megfelelő tudáshoz és gyakorlathoz jutva sikeresen találják meg helyüket a munkaerőpiacon, vagy léphessenek tovább a felsőoktatásba.
Gazdasági szereplőnek lehetősége van hosszú távra „kinevelni” az általa alkalmazott technológiákat és a vállalati kultúrát ismerő, szakképzett, munkatapasztalattal rendelkező munkavállalót.